Zamieszkałeś w nowym budynku i masz wrażenie, że w pomieszczeniach jest zbyt chłodno, mimo regularnego ich ogrzewania? Możliwe, że tracisz ciepło z powodu wad konstrukcyjnych lub wykonawczych. By przekonać się, czy tak jest w rzeczywistości, warto wykonać badania termowizyjne wykorzystujące podczerwień do sprawdzenia szczelności budynku.

W jakich warunkach można przeprowadzić badanie termowizyjne?

Analiza parametrów termicznych budynku powinna być jedną z obowiązkowych czynności realizowanych przed odbiorem lub zakupem nieruchomości. Pomimo opracowania projektu w perfekcyjny sposób zdarzają się uchybienia konstrukcyjne i wykonawcze, ich skutkiem mogą być późniejsze straty energii cieplnej przeznaczonej do ogrzewania domu lub mieszkania, przekładające się na wysokie koszty eksploatacyjne.

Metoda polega na dokładnej kontroli ścian, stropów oraz dachu za pomocą specjalnego urządzenia do badania szczelności budynków oraz kamery termowizyjnej. W ten sposób możliwe jest przyjrzenie się obiektowi z perspektywy temperatury, jaką emituje. Innymi słowy, sprzęt prezentuje dokładny obraz punktów składających się z ciepłych oraz zimnych barw. Jego analiza pozwoli określić, w których miejscach dom jest nieszczelny, a zatem jaką drogą ciepło wydobywa się z pomieszczeń.

Badań termowizyjnych nie można wykonać w każdych warunkach. By pomiary były jak najbardziej dokładne, należy je przeprowadzić przy odpowiedniej różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, optymalnie powyżej 15oC, najlepiej o świcie lub w nocy. Specjaliści zalecają, by tego typu pomiary wykonywać jesienią, zimą lub wczesną wiosną. W tych warunkach możliwe jest uzyskanie precyzyjnych wyników i dokładne poznanie miejsc, w których doszło do usterek konstrukcyjnych.

Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne?

Polecamy wykonanie analizy z wykorzystaniem podczerwieni przed zakupem nieruchomości lub przed pracami termoizolacyjnymi, by otrzymać dokładny obraz, które miejsca budynku wymagają szczególnej uwagi. Najczęściej okazuje się, że wymienione powinny zostać okna oraz drzwi. Bywa również, że energia cieplna wymyka się z pomieszczenia przez niedokładnie zabezpieczony strop lub fundament.

Mając specjalistyczną wiedzę uzyskaną dzięki termowizji i urządzeniom do badania szczelności budynków można zacząć liczyć koszty związane z dokonywaniem napraw – nieodpowiednia izolacja w szybkim czasie doprowadzi do zawilgocenia oraz zagrzybienia ścian, a także regularnej utraty ciepła w miesiącach jesienno-zimowych. Kolejna kontrola powinna odbyć się po wykonaniu izolacji ścian, by upewnić się, że wszystkie działania zostały przeprowadzone bezbłędnie.

Termowizja nie tylko na zewnątrz

Badania termowizyjne można wykonać na dwa sposoby: z zewnątrz budynku lub od wewnątrz. Obie metody będą skuteczne, ale badanie od wewnątrz wskaże dokładniej więcej miejsc, które wymagają izolacji. By skutecznie zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń, warto skorzystać z termowizji oraz urządzenia do badania szczelności budynków zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. W pierwszym przypadku miejsca z których ciepło ubywa, zaznaczone zostaną na czerwono bądź pomarańczowo – to właśnie w tych punktach gromadzi się ciepło i „ucieka”, przedostając się przez nieprawidłowo wykonaną izolację paroszczelną (powietrzną) i niedostatki izolacji termicznej. Jednak od środka pomieszczenia tego typu luki zyskają barwę niebieską, granatową lub fioletową. Oznaczać to będzie, że w tych miejscach panuje niższa temperatura, a co za tym idzie, ciepło wydobywa się właśnie tymi drogami.

Korzyści

Urządzenia termowizyjne i do badania szczelności budynków znajdą swoje zastosowanie w sytuacji, w której pragniemy zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz nie chcemy dopuścić do znacznych strat energii. Wskażą nam punkty wymagające natychmiastowej naprawy, w których po pewnym czasie może dojść do zawilgocenia lub zagrzybienia. To ważne, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy koszty ogrzewania ulegają znacznemu wzrostowi.

Sprzęt przekazuje również mnóstwo informacji cennych dla odbiorców inwestycji – dzięki badaniom termowizyjnym i szczelności powietrznej można dokładnie sprawdzić, czy nieruchomość została wykonana z zachowaniem wszelkich standardów i obowiązujących norm. Właściwe odczytanie pomiarów pozwoli na poprawę szczelność ścian, stropów, okien oraz drzwi. To również korzystny sposób na sprawdzenie obiektu przed dokonaniem termomodernizacji. W rezultacie metody te pozwalają na oszczędne zarządzanie systemem grzewczym.

Oferta

Termowizja budynków

Przed zakupem domu lub odbiorem nieruchomości od wykonawcy warto zasięgnąć opinii specjalisty i skorzystać z badań termowizyjnych. Nierzadko okazuje się, że pomimo terminowego zakończenia budowy, ściany, dach i strop są nieszczelne. To z kolei wiąże się z ogromnymi stratami energii cieplej w miesiącach jesienno-zimowych. Kontrola tego typu pozwoli sprawdzić, w których miejscach doszło do uchybień.

Termowizja przemysł

By sprawdzić stan techniczny używanych w przemyśle urządzeń, warto wykorzystać badania termograficzne. Dzięki nim można przekonać się, jaka temperatura panuje na sprzęcie oraz czy nie wymaga on naprawy. Pozwala to na zapobiegawczą obsługę urządzeń, eliminującą możliwość wystąpienia awarii. Badania obejmują instalacje elektryczne, urządzenia mechaniczne i systemy obróbki termicznej materiałów.

Termowizja statków

Przed wypłynięciem w morze warto zainwestować w profesjonalne badania termowizyjne i uchronić załogę oraz statek przed zaistnieniem sytuacji krytycznej. Sprawdzanie urządzeń elektrycznych oraz podzespołów technicznych odbywa się przy wykorzystaniu kamer termowizyjnych sprawdzających temperaturę. W uzyskanym następnie raporcie można dokładnie prześledzić zmiany i zapobiec ewentualnym awariom.

Lokalizacja przecieków

Prawidłowa lokalizacja przecieków to skomplikowana i żmudna czynność. Stąd też warto skorzystać z metody, jaką jest badanie termowizyjne. Dzięki tej metodzie możliwe jest znalezienie nieszczelności oraz uniknięcie dalszych szkód wynikających z działania wilgoci. W ten sposób zapobiega się dodatkowym kosztom związanym z remontem, a także można poprawić uszczelnienie okien, balkonu, dachu czy tarasu.

Weterynaria

W przeprowadzaniu badań weterynaryjnych bardzo ważna jest prawidłowa lokalizacja zmian chorobowych. By uniknąć pomyłek, a także świadczyć usługi w profesjonalny i skuteczny sposób, warto skorzystać z techniki termowizyjnej. Specjalne urządzenia rejestrują temperaturę i pozwalają precyzyjnie zlokalizować źródło zapalenia. To szybka, praktyczna i na dodatek bezinwazyjna oraz bezstresowa dla zwierzęcia metoda diagnozowania schorzeń.