Ponieważ temperatura organizmu jest zależna od charakteru lokalnego przepływu krwi i procesów metabolicznych tkanek, temperatura powierzchni ciała może odzwierciedlać zwiększony lub zmniejszony przepływ krwi w danym obszarze. Może to świadczyć o lokalnym stanie zapalnym lub niedokrwieniu. Aktywność układu naczyniowego w głębszych tkankach ma również wpływ na temperaturę powierzchniową.
Termowizja, dzięki możliwości pomiarów zdalnych, nieinwazyjnych i natychmiastowych znajduje szerokie zastosowanie w diagnozowaniu schorzeń u zwierząt, takich jak psy, koty, bydło, konie.
Dzięki graficznemu zobrazowaniu, diagnostyka termowizyjna umożliwia dokładne zlokalizowanie miejsca zapalania, a także może być przydatna w ustaleniu przyczyn stanu chorobowego.
ZADBAJ O SWOJEGO PUPILA, TOWARZYSZA
Szczególnie szerokie zastosowanie technika termowizyjna znalazła w diagnostyce i monitorowaniu leczenia koni. Zdrowy koń, podobnie jak i inne zwierzęta, powinien charakteryzować się prawą i lewą symetrią termiczną. Asymetria oddawanego ciepła w kończynach dolnych może wykazywać przeciążenia w danym miejscu.
Przy użyciu termowizji można ocenić dopasowanie siodła, poprzez dokładne zlokalizowanie punktów ucisku.
Dużą zaletą termowizyjnej metody diagnostycznej jest możliwość wykonywania badań w naturalnym środowisku, bez konieczności zbliżania się do zwierzęcia. Dodatkowo eliminuje się konieczność transportowania, oraz zmniejsza ryzyko stresu.